Napsali o nás


Rozhlasový pořad Mirka Černého k pátému výročí úmrtí Jindry Šťáhlavského.

Vsetínský týdeník JALOVEC o nás napsal:

Člámek z Jalovce

Jalovec2


 

Tomáš Linka: Za to, že zpívám, může táta

Valašský deník, 25.5.2012 09:40

Vsetín – /ROZHOVOR/ Známý country zpěvák a přední český hráč na foukací harmoniku Tomáš Linka bude v pátek 25. května večer ve Vsetíně hostem další dílu hudebního pořadu Country courák. Pro milovníky tohoto žánru jej tradičně připravuje vsetínská country kapela Gympleři, která také v programu večera vystoupí.

Tomáš Linka je stálicí na české hudební scéně. Příznivci country jej znají z působení v legendárních kapelách White Stars, Greenhorns nebo Fešáci. Ve Vsetíně jej v pátek doprovodí brněnská kapela Starý fóry, se kterou spolupracuje přibližně rok.

Za svůj hudební styl jste si zvolil country, proč právě tato volba, co vás ke country přitáhlo?

Vlastně za to může nepřímo můj táta. V roce 1968 za ním přišel Marko Čermák z Greenhornů, jestli by s nimi nechtěl hrát v nově zakládané kapele. Otec to přehrál na mě a bylo vymalováno.

Vedle zpěvu jste známý jako výborný hráč na foukací harmoniku. Začínal jste s muzikou „poznamenaný" nějakým hudebním vzděláním, nebo jste samouk?

Jsem absolutní přírodní samouk. Tatík měl skupinu foukacích harmonik a zkoušky souboru se odehrávaly u nás doma. Když se kocour vytratil, myš měla pré. Já jsem mu vlezl do šuplíku s harmonikami a zkoušel jsem to napodobit. To mi bylo asi deset let. V mládí jsem zkoušel hrát také na kytaru, ale neměl jsem potřebnou trpělivost. Později jsem u Greenhorns hrál na mandolínu s velkou drzostí vlastnoručně vymyšlené akordy. Skuteční mandolinisté se váleli smíchy.

Měl jste možnost vystupovat někdy přímo ve Vsetíně či obecně na Valašsku?

Několikrát na Bystřičce na letním festivalu. Když jsme tam poprvé spali, nechali jsme tam se spoluhráčem Tomášem Kaňkou svoje zavazadla. Takže se pro ně za dosti dramatických okolností vracel vlakem.

Co Valašské publikum? Jak vás přijali?

Vždy báječně, pravá moravská pohostinnost.

Country courák se uskuteční od osmnácti hodin v zahradě vsetínského Koordinačního a informačního centra. V případě nepříznivého počasí se koncert přesune do Domu kultury.

Autor: Redakce


 

Gympleři na Country couráku představí Tomáše Linku


Další díl hudebního pořadu s názvem Country courák připravila na pátek 25. května 2012 vsetínská kapela Gympleři . V něm tentokráte představí legendu české country hudby – Tomáše Linku se skupinou Starý fóry.


Nezaměnitelný zpěvák, vynikající hráč na foukací harmoniku, skladatel a textař Tomáš Linka, který hrával a zpíval s Michalem Tučným, či Mirkem Hoffmannem, v kapelách Greenhorns a Fešáci, se nyní představí v  programu kapely Starý fóry. „Je to asi rok, co se Starými fóry vystupuji. Podědil jsem spolupráci po Jindrovi Šťáhlavském. Když Jindra onemocněl, oslovil Jindra Kameníček (kapelník Starých fórů, pozn. redakce) mě, a jsem tomu rád.“, vysvětluje spolupráci Tomáš Linka.


Kapela Starý fóry s Tomášem Linkou budou hrát písničky, které většina posluchačů zná. Sám Tomáš Linka bude nejen zpívat, ale také hrát na foukací harmoniku. „Můj tatík měl skupinu foukacích harmonik a zkoušky souboru se odehrávaly u nás doma. A když táta nebyl doma, tak jsem mu občas vlezl do šuplíku s harmonikami a zkoušel jsem ho napodobit. To mi bylo asi 10 let,“ představuje Tomáš Linka své muzikantské začátky.  

Květnový country courák se uskuteční v pátek 25. května ve venkovním areálu Koordinačního a informačního centra KIC (Trávníky, Jiráskova ulice) nebo za deštivého počasí v Malém sále Kulturního domu. V 18 hodin jej zahájí pořádající vsetínská country kapela Gympleři, na vystoupení Starých fórů a Tomáše Linky se můžete těšit zhruba od 20 hodin. „Publikem nejžádanější písnička je určitě Paní má se má, ale připravili jsme také několik premiér, třeba: Vendo, končím, jdu nebo Střepy lásky,“ prozradil Tomáš Linka novinky jejich vystoupení na Country couráku 25. května.

Tomáš Linka ale není na Valašsku poprvé. Již několikrát ho mohlo valašské publikum vidět a slyšet v rámci festivalu STARÝ DOBRÝ WESTERN, který se koná vždy první víkend v srpnu na Bystřičce – přehradě. „Na Bystřičce bylo vždy báječně - pravá moravská pohostinnost, “ dodal Tomáš Linka a zároveň tak pozval na 14. ročník, který se letos uskuteční 3. a 4. srpna a Starý fóry s Tomášem Linkou zde vystoupí v průběhu pátečního country bálu.

Více na www.gympleri.cz, www.starydobrywestern.cz

-pd-

Zdroj informací:

Pořadatelé: Country kapela Gympleři Vsetín

Petra Dvořáková (15.05.2012)


Folktime internetový časopis
Další recenzi na naše nové CD si můžete přečíst na adrese:
http://www.folktime.cz/tisk.asp?id=4676


Folk a country - leden 2008 - recenze CD Náhodné setkání

...Ve mně osobně vzbudil respekt konzervativně countryový projekt Náhodné setkání, na kterém se sešli Jindra Šťáhlavský a Starý fóry. I když kapela nemá valných ambicí, odvedla slušnou práci, naprosto rovnocenně konkurující různým profesionálním country projektům a textově velmi dobrou. Jiří Moravský Brabec

V této várce zní řada odvážných i vážných projektů, zato ke břehům nenáročné zábavy zamířilo jedině album sestavy Jindra Šťáhlavský a Starý fóry. Šťáhlavský, jinak člen Fešáků, má dar sdělnosti, spolu s Jindrou Kameníčkem dokáží napsat i chytlavé melodie. Muzika kapely jde na albu Náhodné setkání přímo k věci a skupina se činí tak, že posluchači je vše jasné. Až příliš. S žoviálními texty a humorem a la trable ve stáří však klesá tahle parta občas docela nízko. I když je to všechny ukrutně baví, samozřejmě. Vladimír Vlasák


Folk a country, prosinec 2007
Smysl amatérů

Křest CD Starý fóry a Jindra Šťáhlavský -Náhodné setkání, Brno, Ernův sál, 4.10.2007
Kapela Starý fóry je dokonalým případem muziky dobré, pohodové a přitom více méně bez ambicí. Prakticky všichni muzikanti v ní mají ještě nějaké další projekty, takže to vypadá jen jako takový rozmar. U zrodu stáli především členové Zimouru Jindra Kameníček (kytara) a Milan Potůček (piáno). Zejména Kameníček se stal motorem tohoto projektu, autorsky, manažérsky a tuším, že tím pádem i finančně. V kapele jsou solidní muzikanti, mnohdy vlastně profesionálové (Potůček v divadle Radost, dále ale hraje v Nešvilském krůžku, Johnnym a Mouru, Jakub Výborný v divadelním orchestru, ale např. v Nostalgia quartetu). Jinak Mirek Richter je jazzový bubeník, zpěvačka Jana Betka Vašinová je do jazzu a šansonu, Vít Jindřichovský (elektrická kytara) je rocker a Ivan Hrubý (baskytara) hraje třeba v Black Uganda Choiru. Jakousi zvláštní náhodou se potkal Kameníček, od dětství nekritický fanda Fešáků, s Jindřichem Šťáhlavským a ukecal ho ke spolupráci. Přiznám se, že moc nechápu, jak funguje spojení na ose Ústí nad Labem-Brno, ale každopádně se nějak vzájemně dokopali k tomu, že nakonec natočili CD Náhodné setkání. Autorsky je na něm dominantní Kameníček, ale zapojil se i Šťáhlavský (4 skladby sám a dvě s Kameníčkem). Natáčeli u Petra Wernera v Babicích a pozvali mne ke křtu v Brně (další byl v Praze). Smůlu měl bicman, který měl před ním nějaké větší zdravotní problémy, tak že se pro ten večer přeškolil na diváka a zastoupil ho další brněnský pohodář Jiří Kout. Přesvědčil jsem se, že opravdu Kameníček a spol. jsou šťastní, když mohou dát večeru tvar upomínající všelijaké dávné fešácké salóny. Energie, vtípky, promyšleně vystavěný večer. A naštěstí ta lidová zábavnost nikdy neutekla do vulgarit nebo podobně, a na ještě větší štěstí byla podepřena i opravdu solidním hudebním výkonem. Šťáhlavský si kromě novinek z alba střihl i své největší hity a byl pro mne velkým překvapením. Ten pán už je na pódiu prakticky čtyřicet let. Byl pro mne vždy mistr hlubokých poloh (My čekali jaro ... ) a protože vím, co čas dokáže udělat s hlasivkami, byl jsem zvědav. A zjistil jsem, že je dodnes opravdu zajímavým zpěvákem, ale překvapivě naopak ve vyšších polohách. Tam jako by věkem jeho hlas projasnil a zvroucněl. Kapela odehrála v komorním prostředí slušně, publikum bylo vstřícné, opičky kolem křtu snad zábavné, a rozhodně ne dlouhé. Celkově jsem odcházel s dobrým dojmem. Když si člověk srovnal kvalitu toho, co Starý fóry hrály (a co nahrály na album), s tím, co z české country slyší v rádiích a na deskách vydaných velkými nakladatelstvími, pak tenhle amatérský, neambiciózní projekt rozhodně není o nic horší. Naopak textařsky v mnoha písních nadprůměrný a díky starosvětské pohodičce z pódia naprosto přesvědčivý.

JIŘÍ MORAVSKÝ BRABEC


Zlínský deník - 14.11.2006 Zazní výběr z repertoáru Zelenáčova šopa hostí obnovenou brněnskou country legendu První koncert ve Zlíně Zlín - Jindra Šťáhlavský & Starý fóry, takový název nese formace brněnských hudebníků, kteří vystoupí dnes od 20 hodin ve zlínské Zelenáčově šopě. Kapela, která vznikla na jaře letošního roku, hraje především country s prvky jazzu. Ačkoliv její historie není dlouhá, v povědomí fanoušků tohoto žánru je pevně zapsaná. Důvod je prostý: většina jejích členů spolu dlouhá léta koncertovala v kapele Zimour. Protože se však začaly rozcházet jejich představy o provedení koncertů, rozdělily se také jejich cesty. "Zdravé jádro" se dalo brzy dohromady s Jindrou Šťáhlavským, bývalým členem legendárních Fešáků, a nová kapela byla na světě. "Naše koncerty jsou nejen o hudbě, důležité je také to, co zní mezi písničkami," řekl kytarista, zpěvák a konferenciér Jindra Kameníček. "Všechny ty scénky, fóry a vtipné dialogy na scéně koncerty zpestřují. Vzhledem k tomu, že hojně improvizujeme, je každý náš večer jiný, a tedy neopakovatelný," doplnil Kameníček, který je zároveň autorem většiny nápadů. Jindra Šťáhlavský & Starý fóry sázejí zatím především na starý a osvědčený repertoár Zimouru. Nechybí však ani zcela nové autorské skladby, které se na jaře objeví na debutové desce kapely. Ve Zlíně formace vystoupí vůbec poprvé. "Zelenáčova šopa je mezi podobnými kluby u nás pojem. Samozřejmě se na publikum těšíme, a abychom se dobře zapsali, připravili jsme si výběr toho nejlepšího z našeho repertoáru," dodal Kameníček. ŠÁRKA ZELINSKÁ Foto - Srdeční záležitost. "Kdybychom si tak nerozuměli, nikdy by kapela nevznikla. Hluboké přátelství nám pomáhá překonat všechny problémy spojené s provozem skupiny," vysvětlil Kameníček.